Suus esinevaid afte nimetatakse stomatiidiks. Stomatiidi põhjus ei ole täielikult teada, kuid on andmeid selle kohta, et põhiroll võib olla immuunsüsteemil. On teada, et bakteriaalsed, viirus- ja seeninfektsioonid soodustavad stomatiidi teket.
Lisaks infektsioonidele on suuhaavanditel ka muid põhjuseid:
Stomatiiti esineb ka samaaegselt nahahaiguste, ainevahetus- ja verehaigustega ning vähi keemiaravi kõrvaltoimena. Stomatiidi riskifaktoriks on isegi kõrgem vanus. Vanuse kasvades immuunsus aeglaselt langeb ja suulimaskest muutub kuivemaks. Seda põhjustab vähene süljeeritus. Süljel on tähtis roll suu ja hammaste isepuhastumises. Proteeside kandmine suurendab samuti stomatiidi tekkeriski.
Kõige tähtsam abinõu stomatiidi vältimiseks on hammaste, igemete, keele ja suulimaskesta õige suuhügieen. Proteeside kandmise korral tuleb neid puhastada kaks korda päevas. Iga kuue kuu järel peab hambaarst kontrollima proteeside sobivust ja vajadusel neid korrigeerima. Kui märkate ebamugavaid survepunkte, tuleb kohe nõu pidada hambaarstiga. Kogu päeva jooksul on tähtis juua piisavalt vett, et suulimaskest ei muutuks kuivaks. Parim on juua vett või kummeliteed, mis ei ole liiga kuum ega liiga külm.
Stomatiidi kõige tõsisem sümptom on valu ja seetõttu on tähtis valu leevendada. Kui valuvaigistid nagu paratsetamool või ibuprofeen avaldavad toimet kogu kehas, siis kaitsva kile moodustavad tooted nagu Anaftin® toimivad paikselt, kattes valuliku piirkonna ja luues kudede paranemist toetava keskkonna.