სად შევიძინოთ?
Suuhaavandid

Aftid

Aftid avalduvad tavaliselt valge laiguna suuõõne limaskestas ja võivad olla väga valulikud.

Valged laigud suus

Aftid tekivad sageli huulte sisepinnal

Aftid on ümmarguse või ovaalse kujuga ja tekkida peaaegu kõikjal suuõõnes: huulte sisepinnal, suulael või keelel ja selle ümbruses. Aft on sageli ümbritsetud punetava ja põletikulise alaga. Kuigi aftid on sageli väikesed, võivad need olla väga valulikud ja häirida igapäevaelu.

Aftid on suuruse, arvu ja asukoha poolest individuaalselt väga erinevad. Paranemise aeg võib ulatuda mõnest päevast mitme nädalani ning haavandiepisoodide vaheline aeg võib varieeruda päevadest kuni kuudeni. Tavaliselt püsivad aftid 4-7 päeva ja korduvad 2-6 korda aastas. Aftide tekkimise põhjused pole täpselt teada, kuid soodustavateks teguriteks peetakse tihti suu limaskesta traumasid (näiteks breketitest või proteesidest põhjustatud jne), mõne konkreetse toiduaine tarbimist ja stressi.

Umbes 40%-l inimestest, kellel aftid korduvad, esineb neid perekonnas. See viitab sellele, et mõnedel inimestel on geneetiline eelsoodumus aftide tekkeks.
Aftid võivad olla ka muu terviseprobleemi sümptomiks. Aftidega sarnaste sümptomitena võivad avalduda ka mõned süsteemsed häired.
Sageli esinevate suuhaavandite puhul tuleks konsulteerida arstiga ja välja selgitada võimalikud põhjused.

Skemaatiline pilt katmata närvilõpmetest suuhaavandis

Aftidest tingitud valu: närvilõpmed on keskkonnamõjude eest kaitsmata

Aftide ehk suuhaavandite põhilised sümptomid on põletustunne, kihelemine või kipitus ja valu suus, mis sageli süvenevad rääkimise, söömise ja joomise ajal - eriti kuuma või vürtsika toidu ja happeliste jookide puhul. Seda põhjustavad suuõõnes paiknevad tundlikud närvilõpmed. Tavaliselt on need limaskesta all hästi kaitstud, kuid aftide korral puutuvad need otseselt kokku ärritajaga.

Valu suus on kõige tugevam haavandi moodustumisele vahetult järgnevate päevade jooksul ja see väheneb haavandi paranedes. Mõningatel juhtudel võivad rääkimine ja närimine põhjustada ebamugavust. Valu või põletustunne võib tekkida 1-2 päeva enne haavandite teket. Tugev valu, mis ei ole proportsionaalne kahjustuse suurusega, võib püsida 4-7 päeva.

Aftoosseid haavandeid on erinevat tüüpi:

Väikesed aftid on haiguse kõige levinum vorm (70–85% kõigist juhtudest). Need on väikesed (<1 cm) ümarad või ovaalsed haavandid ja võivad tekkida suupõhjal, keele servadel või alumisel küljel, põse siseküljel ja kurgus. Iga väikese afti episood tähendab tavaliselt 1–5 haavandi tekkimist, mis paranevad 4–14 päeva jooksul.

Suured aftoossed haavandid on sügavamad, suuremad (> 1 cm) ja tõsisemad. Need moodustavad umbes 10% aftidest ning tekivad huultel, pehmesuulael ja kurgus. Nendega võib kaasneda palavik ning neelamis- ja söömisraskus.
Kui aftid püsivad üle 6 nädala ja jätavad armid, siis need peab üle vaatama hambaarst või arst.

Herpetiformsed aftid moodustavad 1–10% kõigist juhtudest ja seda iseloomustavad väikeste, sügavate ja valulike haavandite korduvad puhangud. Korraga võib areneda kuni 100 väga väikest (2-3 mm suurust) afti. Tihti need ühinevad, moodustades suurema ebakorrapärase kontuuriga haavandi.

Aftide ja suuhaavandite tekke põhjused on ebaselged, kuid mõned järgnevad tegurid võivad neid soodustada:

Stressis noor naine

Stress mõjutab hormonaalsüsteemi ja soodustab halbade harjumuste (näiteks ebatervisliku toitumise) kujunemist

Suuõõne trauma:

Breketid, proteesid, katkised hambad, jõuline hammaste harjamine või juhuslik hammustus võivad tekitada afte.

Geneetilised tegurid:

Korduv aftoosne stomatiit on mõnes peres tavaline.

Toidutundlikkus:

Happeline või vürtsikas toit võib tundlikel inimestel põhjustada afte.

Stress ja ärevus: stressirohketel eluetappidel häirub hormonaalne tasakaal, lisaks kipume stressiperioodidel sageli ebakorrapäraselt ja ebatervislikult toituma.

Toitainete puudus:

Tasakaalustamata toitumine ja mõned metaboolsed seisundid võivad põhjustada afte.

Infektsioon: muud infektsioonid suuõõnes või kogu kehas võivad vähendada immuunsüsteemi vastupanuvõimet haavanditele ja seetõttu püsivad haavandid kauem või süvenevad.

Korduvale aftoossele stomatiidile kliiniliselt sarnanevate haavanditega võivad olla seotud süsteemsed häired. Nende hulka kuuluvad Behceti sündroom, HIV, PFAPA sündroom (periodic fever, aphtous stomatitis, pharyngitis, adenitis) ja toitainete puudus.

Suuhaavandite sagedase tekkimise puhul peab konsulteerima arstiga ja uurima võimalikke tekkepõhjuseid.